Skip to content
Home » Hajaasustus programm 2024

Hajaasustus programm 2024

Hajaasustus programm 2024 eesmärgiks on tagada hajaasustusega maapiirkondades elavatele peredele head elutingimused ning seeläbi aidata kaasa elanike arvu püsimisele neis piirkondades. Hajaasustuse programmi 2024. aasta taotlusvooru avamise tähtpäevaks on 1. veebruar 2024. a ning taotluste esitamise tähtpäevaks 1. aprill 2024. a.

KOPAVENNAD OÜ tagab kvaliteetse ja nõuetekohase töö, vajalike dokumentidega programmi edukaks läbiviimiseks, koos ehitis- ja kasutusteatisega!

Hajaasustusega piirkond:

Hajaasustuse piirkonnana on defineeritud piirkonnad, mille hulka ei kuulu linnad asustusüksusena ja alevid, välja arvatud nende koosseisu kuuluvad saared ning rohkem kui 50 elanikuga tiheasustusalad või kompaktse asustusega alad. Seega saavad määruse kohaselt nõuetele vastavad isikud taotleda toetust projektidele alevikes ja külades, mis ei ole käsitletavad tiheasustusaladena.

Veevarustussüsteemide puhul jäävad programmi sihtpiirkonnast välja toimiva ühisveevärgiga kaetud alad või ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kava või planeeringu alusel ühisveevärgiga kaetavaks alaks määratud alad. Kanalisatsioonisüsteemide puhul ei toetata programmist investeeringuid piirkondades, kus on toimiv ühiskanalisatsioon või mis on ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kava või planeeringu alusel määratud ühisveevärgiga või – kanalisatsiooniga kaetavaks alaks või mis on määratud reoveekogumisalaks.

Ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni osas seatud kitsenduste eesmärk on vältida dubleerimist olemasolevate Keskkonnainvesteeringute Keskuse rakendatavate veemajanduse programmi ja veemajandustaristu arendamise meetmega.

Programmi tingimused:

  • Taotleja alaline elukoht on taotluse esitamise aasta 1. jaanuarist hajaasustusega maapiirkonnas asuv majapidamine
  • Taotleja elukoht on rahvastikuregistri andmete kohaselt katkematult taotluse esitamise aasta 1. jaanuarist majapidamine, millele projektiga toetust taotletakse
  • Taotlejal ei tohi olla riiklike maksude osas maksuvõlga, välja arvatud juhul, kui see on ajatatud
  • Projektil võib olla ka kaastaotleja(id). Kaastaotlejale kehtivad samad tingimused, mis taotlejalegi
  • Taotluse esitamise päeval peab eelmise toetuse kasutamise aruanne olema kohaliku omavalitsuse poolt kinnitatud
  • Projekti ajalise kestuse arvestus algab toetuslepingu sõlmimisest ning projekti elluviimine peab olema lõppenud 31. oktoobriks 2025
  • Toetust on võimalik taotleda kohalikust omavalitsusest, kes pakuvad taotlejale ka vajalikku informatsiooni meetme tingimuste kohta

NB! Taotlemiseks vajalikud dokumendid ja lisainformatsioon on kättesaadavad SIIT!

Toetatud tegevused:

  • Majapidamises joogivee kättesaadavuse tagamine
  • Elamu heitvee nõuetekohase kanaliseerimist tagava süsteemi rajamine
  • Aastaringselt ligipääsetava juurdepääsutee rajamine
  • Leibkonna vajadustele vastava autonoomse elektrisüsteemi rajamine (tingimusel, et majapidamine ei ole liitunud elektrivõrguga)

Toetus ja omafinantseering:

  • Taotleja ja kaastaotleja oma- ja kaasfinantseering peavad kokku moodustama vähemalt 33% projekti abikõlblikest kuludest
  • Toetus moodustab kuni 67% projekti abikõlblikest kuludest

Soovitame varakult  tegeleda hinnapakkumiste võtmisega, et oleks piisavalt aega hinnapakkumises esitatud infoga tutvuda ning vajadusel pakkumise esitajaga täiendavalt konsulteerida ja pakkumist muuta. Viimasele päevale jäetud hinnapakkumisi ei pruugi enam aega olla läbi vaadata, mistõttu võivad olulised kulud projektis kajastamata jääda.

Vee- ja kanalisatsioonisüsteemide rajamiseks on nõutud ehitisregistris ehitusloa/teatise või kasutusloa/teatise esitamine. Kui te ise ei ole valmis loa/teatise taotlemiseks vajalikku dokumentatsiooni koostama (taotlus, asukohajoonis, teostusjoonis vms), siis on mõistlik hinnapakkumine küsida koos vajaliku dokumentatsiooni koostamisega (loa/teatise taotluse koostamine, projekt, teostusjoonis vms), teeme selle Teie eest ära.